فواید زینک اکساید برای پوست صورت چیست؟

فواید زینک اکساید برای پوست صورت چیست؟

پماد زینک اکساید یک داروی شیمیایی است که به عنوان محافظ پوست در برابر اشعه مضر خورشید، ترمیم زخم، رفع التهاب و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع کرم زینک اکساید می‌تواند یک جایگزین مناسب برای کرم ضد آفتاب باشد که از پوست مراقبت می‌کند و مانع سوختگی و حتی پیری پوست می‌شود. بسیاری به دلیل تأثیرات این کرم بر این باورند که پماد زینک اکساید برای درمان جای جوش نیز مناسب است.

پماد زینک اکساید چیست؟

پیش از بررسی خواص پماد زینک اکساید و تاثیر پماد زینک اکساید برای جای جوش بهتر است اول با این پماد بهتر و بیشتر آشنا شویم. در گذشته به روی اکسید، توتیا می‌گفتند که برای ساخت فلز برنج و درمان بیماری‌های چشم از آن استفاده می‌کردند. اما امروزه برای ساخت پودر بچه، کرم ضد آفتاب، محصولات آرایشی، دئودورانت، صابون و شامپو از زینک اکساید کمک می‌گیرند.

کرم زینک اکساید در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد، چرا که جلوی اشعه UV مضر خورشید را می‌گیرد. اشعه UV یا فرابنفش منجر به سوختگی و پیری پوست می‌شود. همچنین از این پماد در درمان مشکلات پوستی، عفونت پوستی، سوختگی، اگزما، درمان جای زخم و اِسکار و حتی درمان جای جوش نیز بهره‌مند می‌شوند.

خواص پماد زینک اکساید 

همان‌طور که می‌دانید، روی یا زینک برای بدن اهمیت بسیاری دارد و پوست برای سالم و زیبا ماندن بدون روی، تیره و پیر می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم با خواص پماد زینک اکساید برای پوست بیشتر آشنا شوید تا در مواقع ضروری و برای درمان جای جوش و سوختگی با آگاهی بیشتر از آن استفاده کنید.

 پماد زینک اکساید برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

زینک اکساید یک ترکیب مهم برای محافظت پوست در برابر نور و اشعه مضر خورشید است. علاوه بر تاثیر پماد زینک اکساید برای جای جوش، این پماد خاصیت منعکس کردن اشعه مضر UV را از پوست دارد و همچون سپری مقابل نور خورشید در برابر پوست عمل می‌کند.

بنابراین در تولید محصولات آرایشی و کرم ضد آفتاب از پماد زینک اکساید استفاده می‌شود. برای مثال در تولید کرم ضد آفتاب از 25 تا 30 درصد و در تولید برخی از لوازم‌های آرایشی از 10 تا 19 درصد پماد زینک اکساید استفاده می‌کنند تا از پوست به خوبی مراقبت کند.

همچنین پماد زینک اکساید مانع خشکی پوست و از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود. در واقع نور خورشید باعث خشک شدن پوست و در نتیجه ایجاد لک پوستی و حتی سوختگی می‌شود. پماد زینک اکساید از پوست در برابر خطرات نور خورشید محافظت می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از پماد زینک اکساید برای درمان سوختگی، درمان پوست‌های حساس و حتی پوست کودکان نیز استفاده کنید.

خاصیت آنتی باکتری پماد زینک اکساید

یکی از خواص پماد زینک اکساید، خاصیت آنتی باکتری آن است. از این رو کرم زینک اکساید از پوست در برابر باکتری‌های مضر محافظت می‌کند و کمک به سزایی در تمیز و شفاف ماندن پوست می‌کند.

در نتیجه پماد زینک اکساید برای رفع آکنه و جوش نیز بسیار کاربرد دارد. جوش و آکنه زمانی ظاهر می‌شوند که میزان چربی، میکروب و باکتری روی پوست زیاد است و از تجمع باکتری و چربی، جوش و آکنه تولید می‌شود.

بنابراین شما می‌توانید با بهره‌مندی از خاصیت ضد باکتری پماد زینک اکساید، مانع ایجاد انواع جوش و آکنه و حتی جای جوش، لک پوستی و اسکار (یا زخم) روی پوستتان شوید و پوستی سالم و شفاف داشته باشید.

پماد زینک اکساید برای درمان آکنه

پماد زینک اکساید حاوی فرمولاسیونی است که برای درمان آکنه مفید خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که در محصولات درمانی آکنه از زینک اکساید نیز استفاده شده است، چرا که زینک اکساید خاصیت ضد باکتری دارد.

خاصیت ضد باکتری پماد زینک اکساید به درمان زخم‌ها، التهاب و قرمزی جوش و آکنه نیز کمک می‌کند. در واقع زینک اکسید به عنوان آنزیمی عمل می‌کند که سلول‌های مرده را از بین می‌برد، بافت آسیب دیده پوست را ترمیم می‌کند و باعث تولید کلاژن یا جوان سازی پوست می‌شود.

با این حال توصیه می‌کنیم که پیش از مصرف پماد زینک اکساید با پزشک مشورت کنید تا به این کرم حساسیت نداشته باشید. برخی بر این باورند که مصرف غذایی زینک همچون گوشت قرمز، حبوبات، غلات و میگو بهتر از مصرف شیمیایی زینک اکساید است!

 پماد زینک اکساید برای نرم کردن پوست

زینک اکساید همچون سپری از پوست در برابر خشکی و چین و چروک محافظت می‌کند، چرا که آبرسانی بسیاری قوی و مناسبی است. در طول روز و هنگام تماس پوست با نور خورشید، میزان آب و رطوبت پوست کاهش می‌یابد و همین مسئله باعث ایجاد لک پوستی، ماندگاری جای جوش و حتی پیری زودرس پوست می‌شود. از این جهت پماد زینک اکساید برای نرمی و آبرسانی پوست اهمیت دارد و مانع لک پوستی و پیری زودرس می‌شود.

پماد زینک اکساید برای خارش جای جوش

زینک اکساید علاوه بر آبرسانی و نرم کردن پوست، مانع خارش پوست می‌شود. در بسیاری از مواقع محل جوش و آکنه یا حتی جای جوش دچار خارش، قرمزی و حساسیت می‌شود که پماد زینک اکساید یک درمان مفید برای آرام کردن پوست خواهد بود. در صورتی که پوست حساسی دارید که در اثر تماس با محصولات شیمیایی یا مواد غذایی دچار خارش می‌شود، پماد زینک اکساید درمان مناسبی برای التیم بخشیدن خارش پوست حساس نیز خواهد بود.

پماد زینک اکساید برای جوان سازی

از خواص پماد زینک اکساید برای پوست می‌توان به جوان سازی پوست اشاره کرد. پیش از این گفتیم که زینک اکساید خاصیت آبرسانی بالایی دارد و مانع خشکی پوست می‌شود. در واقع پوست‌های خشک، بیشتر از پوست‌های چرب یا معمولی مستعد پیری زودرس یا چین و چروک هستند.

هنگامی که سن بالا می‌رود، میزان چربی مفید پوست نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه رطوبت پوست نیز کمتر از گذشته خواهد شد. پماد زینک اکساید پوست را برای کلاژن سازی (یا جوان سازی) تحریک می‌کند، در نتیجه به مرور زمان لایه سلول‌های مرده پوست از بین می‌روند و پوستی جوان و شاداب جایگزین پوست چروک و پیر می‌شود.

 پماد زینک اکساید برای درمان لک پوستی

گاهی جای جوش، آکنه یا سوختگی باعث تیره‌تر شدن پوست می‌شود. طبق تحقیقات محققان، پماد زینک اکساید یک درمان مؤثر برای لک پوستی و سوختگی است. هنگامی که میزان رنگدانه پوست بیشتر می‌شود، لک پوستی ایجاد می‌گردد که البته به عوامل مختلفی بستگی دارد.

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی پوست کاربرد فراوانی دارد، چرا که باعث از بین رفتن بافت مرده پوست می‌شود که در این بافت لک پوستی و سوختگی وجود دارد. در نتیجه‌ِی استفاده از کرم زینک اکساید، پوست کلاژن سازی می‌کند و سلول‌های جوان و تازه رشد می‌کنند. بنابراین لک پوستی یا اثر سوختگی به مرور زمان از بین می‌رود.

چگونه باید از مصرف زینک اکساید بهترین نتایج را کسب کرد؟

برای به‌دست‌آوردن نتیجه مطلوب در پاک‌سازی پوست از آکنه، می‌توانید اکسید روی را همراه با مواد دیگری مثل اسید سالیسیلیک، اسید گلی کولیک و گوگرد به کار ببرید. باتوجه‌به ویژگی‌های محصول مورداستفاده، ممکن است از مواد دیگری نیز همراه با آن مصرف شوند. مصرف زینک اکساید برای جوش همراه با سایر محصولاتی که برای درمان آکنه تولید می‌شوند، سبب افزایش کارایی آن‌ها شده. این امر به این دلیل است که این ماده می‌تواند از قرمزی پوست بکاهد و پوست ملتهب را التیام ببخشد.

مصرف موضعی زینک اکساید نسبت به نمونه‌های خوراکی آن، احتمالاً شما را سریع‌تر به اهداف و پوست دلخواهتان می‌رساند.   دو بار در روز از محصولات موضعی زینک اکساید، قاعدتاً در عرض دوهفته آکنه‌های شما کمتر شده و سپس از بین خواهند رفت. اما اگر از محصولات خوراکی حاوی زینک اکساید برای جوش استفاده کنید، مدت‌زمان لازم برای کاهش آکنه‌ها به چهار هفته می‌رسد.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس
Scroll to Top
اسکرول به بالا